Bylinky A-B

21. května 2009 v 21:51 | Kmotr Drobek |  BylinkářALOE OSTNITÁ Aloe ferox

Suchomilná tučnolistá rostlina pocházející z jižní Afriky. Nařezáním listů se z ní získává šťáva, která se zavařením zahustí v lesklou tmavě hnědou hmotu s nazelenalým nádechem. Tato působí jako silné projímadlo, ale její účinek byl zjištěn nešetrným pro tlusté střevo.
Aloe obsahuje látky aloin a emodin, které mají protizánětlivé účinky. Pro značný obsah hořčiny je v lidovém léčitelství doporučována ve formě tinktury nebo extraktu k vnitřnímu užití při nechutenství.

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ Archangelica officinalis

Roste u nás většinou ve vyšších horských polohách uá potoků a na pasekách. Pro sběr jsou vhodné plody a kořeny. Plodem je dvounažka, která musí být dokonale zralá. Kořen se má sbírat až v druhém roce vegetace na podzim., nebo již v březnu a dubnu.
Furokumariny
obsažené v rostlině mohou způsobit kožní ekzémy. Při sušení plodů a kořenů nesmí teplota překročit 35 °C.
Pro vysoký obsah hořčin je vhodná jako součást čajů upravujících poruchy trávení, nechutenství, zažívání. Také se užívá jako součást zklidňujících čajových směsí u stavů předráždění, mírné úzkosti a nespavosti.


BAZALKA PRAVÁ Ocimum basilicum
(německý pepř)
Většinou se u nás pěstuje na zahrádkách a je oblíbeným kořením do omáček a také se používá ve voňavkářství. Nejvyšší obsah účinných látek je v kvetoucí nati (červen až září), bez plodu a silnějších dřevnatěných částech stonku. Suší se co nejrychleji, ale ve stínu.
Bazalka obsahuje silici, jejíž hlavní složkou je methylchavikol a linalolol, které zvyšují tvorbu žaludečních šťáv, snižují nadýmání a podporují chuť k jídlu. Působí také močopudně a při některých chorobách močových cest se uplatní její antiseptický a dezinfekční účinek.
Vzhledem k obsahu saponinů se může uplatnit v čajových směsích usnadňujících odkašlávání, například ve směsích s kořeny proskurníku, lékořice, květy divizny, slézu, listy jitrocele, podbělu, s natí mateřídoušky, tymiánu apod.

BEZ ČERNÝ Sambucus nigra

Jedná se o keř, který u nás roste u plotů, v křovinách i v hájích. Květenství se zbírá před rozvitím za suchého počasí (květen-červen). Suší se zavěšené nebo v slabých vrstvách. Plody se sbírají před úplnou zralostí )srpen-září). Suší se umělým teplem do 35 °C.
Z bezu černého se připravují čaje proti kašli a zvýšeným teplotám spojených s nachlazením. Vhodná je kombinace s heřmánkem. Nálevy jsou vhodné ke kloktání nebo inhalování, neboť mají určité dezinfekční účinky a usnadňují vykašlávání. Listy a květy černého bezu je možno kombinovat s květy lípy, vrbovou kůrou, listem podbělu, květem divizny, listu ostružníku a maliníku apod.
Díky obsahu slizových látek mohou květy bezu podpořit projímavý účinek krušiny olšové. Dezinfekční účinky silice z květů bezu se mohou uplatnit jako součást urologických čajů ve směsi s listy medvědice, břízy, kořene petržele, jehlice trnité, nebo s natí kopřivy. Plody černého bezu mohou zmírnit nervové a revmatické bolesti. Květy i plody obsahují flavonoidy, zejména rutin, který zpevňuje cévní stěnu a snižuje lomivost cév. Likér z černého bezu v přiměřeném množství příznivě působí na krevní oběh a tlak.

BRUSNICE BORŮVKA Vaccinium myrtillus

Pro své plody se jedná o vyhledávaný keřík rostoucí u nás v jehličnatých lesích na humózní ne příliš suché půdě. Ploédy se sbírají v době úplné zralosti (červenec-srpen) a suší se v jednoduché vrstvě umělým teplem do 45 °C. listy se sbírají v době květu (květen-červen) a po usušení musí mít zachovanou původní barvu.
Borůvky obsahojí především třísloviny, které působí svíravě a protiprůjmově. Plody a listy lze použít ve směsích například s dubovou kůrou, kořeny mochny nátržníku a listy ořešáku. Při kolikových bolestech je vhodné použití ve směsi s mátou peprnou a heřmánkem.
Listy a nať obsahují glukokininy, kterým se přisuzuje účinek snižování hladiny krevního cukru a jsou dokonce někdy srovnávány i s insulinem. Neslouží však jako jeho náhrada, ale jako doplněk léčby.

BŘÍZA BRADAVIČNATÁ Betula pendula

Všeobecně známý strom rostoucí zejména na sušších místech. Listy je vhodné sbírat z jara pro množství účinných látek, které je v této době nejvyšší. Sběr nesmí obsahovat větvičky a jehnědy. Sušení se provádí ve stínu do 35 °C.
Hlavnímy účinnými látkami jsou saponiny a silice, které působí močopudně a mírně dezinfekčně. Zvýšení vylučování moči není dráždivé a je šetrné k organismu. Flavonoidy a fytoncidy způsobují i částečnou účinnost protibakteriální. Čaje z břízy jsou vhodné i při léčení dny a je vhodné je kombinovat například s listy medvědice, kořeny pýru, libečku, petržele, jehlice trnité,s natí průtržníku, přesličky, bazalky, nebo s plody jalovce apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama