Bylinky C-F

21. května 2009 v 22:17 | Kmotr Drobek

ČESNEK KUCHYŇSKÝ Allium sativum

Česnek se pěstuje jako zelenina, které se daří v těžších půdách ve slunných polohách. Česnekové cibule se sklízejí v době bělení a vadnutí natě (červenec-srpen). Uchovávají se na chladných suchých místech ve svazcích.
Hlavní látkou česneku je sirný glykosid alliin, ze kterého působením enzymů vzniká protibakteriální antibiotikum, které je nejvýrazněji působícím mezi rostlinami. Jeho účinnost je asi 1 % účinnosti penicilinu. Je vhodný pro poruchy trávení a střevní záněty způsobenými střevními bakteriemi, projevujícími se hnilobnými a kvasnými procesy se sklonem k průjmům doprovázeným plynatostí a nadýmáním. K těmto účinkům napomáhá silice obsažená v česneku diallylsulfid. Také napomáhá vylučování žluči. Snižuje v organismu hladiny cholesterolu a triglyceridů a příznivě upravuje poměr mezi hladinami jednotlivých lipoproteidů. Proto se mu přisuzují i účinky protisklerotické, na kterých se podílí v česneku obsažený adenosin a kyselina nikotinová. Také snižuje krevní tlak.
Látky nazvané ajoeny se nacházejí pouze v čerstvém česneku a výrazně brání vzniku trombů a krevních sraženin. Alicin
snižuje hladinu krevního cukru.

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ
Verbascum thapsiforme nebo densiflorum

Roste na kamenitých stráních, skalách a v úvozech květní koruny s tyčinkami, ale bez kalichů se sbírají od července do září za suchého počasí. Suší se prudce (i na slunci) aby sběr byl ještě téhož dne suchý.
Divizna obsahuje látky označované jako iridoidy, zejména aukubosid a katalpol, dále pak saponiny a slizy. Tyto látky usnadňují odkašlávání a mírní dráždivý kašel. Další obsažená látka. Flavonový glykosid hesperidin působí protizánětlivě.
Nálevů z divizny můžeme použít jako kloktadla ve směsi s natí šalvěje a řepíku, s kořeny bedrníku nebo k sedacím koupelím při hemeroidech v kombinaci s dubovou kůrou, květy heřmánku, řebříčku, s natí kontryhelu.

DUB LETNÍ Quercus robur

Známý strom rostoucí na vápenitých půdách.jeho kůra se používá na zpracování kůží. K farmaceutickým účelům se používá kůra hladká, nerozpraskaná z mladých stromů a větví získaná nejlépe na jaře. Kůra se získává také z dubů zimních (Quercus petraea). Farmaceuticky podstatné jsou i kulovité patologické novotvary vyskytující se na dubu hálkovém (Quercus infectoria).
Kůra obsahuje množství tříslovin a dalších látek se svíravým účinkem např. katechin, kyselinu gallovou
a další. Tyto látky srážejí v místě působení vrstvu bílkovin a vytvářejí na povrchu sliznic a kůže tenký film a usnadňují hojení. Odvarů se používá k obkladům a koupelím při léčbě hemeroidů, edémech a pocení nohou. Jako přísada do kloktadel a ústních vod využívá desinfekšní a protibakteriální účinky fytoncidů. Vnitřně se čaje s obsahem dubové kůry používají v kombinacích s kořeny nátržníku, listy a plody borůvky, s natí řepíku, kontryhelu, třezalky, listy ořešáku nebo s květy heřmánkz při léčbě průjmů doprovázejících zánět tlustého, tenkého střeva, žaludku, trakčníku. Dlouhodobější používání může vést k poškození jater.

FENIKL OBECNÝ Foeniculum Bulhare

Pěstuje se i u nás pro sklizeň plodů, nebo se dováží ze středomoří. Sklizeň se získává seřezáním zralých nahnědlých okolíků v září a jejich vymlácením a vytříděním.
Fenikl obsahuje silici, jejíž hlavní složkou jsou
anethol a fenchon.
Tyto látky uvolňují hleny a usnadňují vykašlávání. Proto je součástí čajů při onemocněních horních cest dýchacích, při zánětech průdušek a nachlazení. Fenikl je možno v čajových směsích kombinovat s kořenem proskurníku, lékořice, natí tymiánu, mateřídoušky, rozrazilu, violky trojbarevné, s květy divizny, slézu, podbělu, černého bezu, prvosenky, s listy jitrocele, proskurníku, podbělu apod.
Standardní výluh z rostlin se doporučuje při žaludečních bolestech, poruchách trávení, plynatosti a po těžkých pokrmech. Snižuje zadržování vody v organismu a má močopudné účinky. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka Tiší střevní koliky u dětí a uvolňuje hlen při dýchacích potížích. Fenyklová voda se používá k výplachu očí při zánětu spojivek a únavě očí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AShethyRit AShethyRit | E-mail | Web | 30. července 2018 v 21:03 | Reagovat

Pression arterielle  est comment dur  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  set  votre coeur  bat, il pompe le sang  tout au long vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commander-cialis-fiable/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama