Léčivé látky z bylinek

21. května 2009 v 12:56 | Kmotr Drobek |  Léčivé látky

Léčivé látky obsažené v bylinách

Alkaloidy - dusíkaté, zásaditě reagující látky, které vznikají při přeměně aminokyselin. Často mají velmi silné fyziologické účinky a patří mezi ně nejsilnější rostlinné jedy.
Glykosidy - značně rozšířené esterové deriváty cukrů působící hlavně svou necukernou složkou. Podle její povahy se dělí na srdeční glykosidy, fenolické glykosidy působící proti zánětům močových cest, antrachinové glykosidy mají projímavé účinky, thioglykosidy ovlivňují trávení a flavonoidy, které mají účinky vitamínu P zvyšují odolnost cévních stěn a chrání proti infekcím.
Silice - jsou nejcharakterističtější obsahové látky řady rostlin zpravidla bohaté na vonné látky, z nichž jsou nejčastější terpeny. Siličné rostliny mají příznivý účinek na tvorbu žaludečních šťáv, chuť k jídlu, močopudný účinek, protinadýmavý a protikřečový účinek a desinfikují trávicí trakt. Tím, že prokrvují pokožku mají příznivý vliv při léčbě revmatických chorob.
Třísloviny - fenolické látky rozpustné ve vodě a srážející bílkoviny, alkaloidy a těžké kovy. Mají svíravé antibakteriální účinky, snižují dráždivost a bolestivost při zánětech, omezují vyměšování silic, zastavují drobná krvácení a urychlují obnovu poškozených tkání.
Saponiny - látky glykosidické povahy, které ve vodě pění. Ve větší koncentraci mohou způsobit rozklad červených krvinek. Mají příznivý vliv na vykašlávání hlanů, trávení, jsou projímavé, močopudné a antimikrobiální.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama